Blog

1-3 Yaşındaki Çocuğunuzun Yemek Yemesine Yardımcı Olmak

İçindekiler

Çocuğumun ne kadar yiyeceğe ihtiyacı var?

Küçük çocukların iştahları bir günden diğerine değişebilir. Ebeveyn veya bakıcı olarak aşağıdakilere karar verirsiniz:

 • hangi yiyecekler sunulmaktadır;
 • yemek ve atıştırmalıklar ne zaman servis edilir; ve
 • nerede yemek ve atıştırmalıklar servis edilir.

Çocuğunuz aşağıdakilere karar verir:

 • sunulanlardan hangi yiyecekleri yenir; ve
 • ne kadar yemek.

Çocuğunuza az miktarda yiyecek sunarak başlayın ve daha fazlasını isteyin. Çocuğunuz aç veya dolu olduğunda size gösterecektir.

Bazen çocuğunuz aç olacak ve çok yemek yiyecektir. Diğer zamanlarda çok fazla yemek yemezler. Bu normal. Artık aç olmamaları durumunda çocuğunuza yemek yemesi veya bir yemeği bitirmesi için baskı uygulamayın veya rüşvet vermeyin.

Çocuğunuzun büyümesi veya iştahı hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

Çocuğuma ne tür yiyecekler sunuyorum?

Çocuğunuza sizin ve ailenizin geri kalanının tadını çıkardığı sağlıklı yiyecekleri sunun. Çocuğunuza 4 farklı gıda grubundan farklı tatlar ve dokularla yiyecekler verin. 4 gıda grubu:

 • Sebzeler ve meyve
 • Tahıl ürünleri
 • Süt ve alternatifler
 • Et ve alternatifler

Sunduğunuz yiyeceklerin az tuz veya şeker eklenerek hazırlandığından emin olun. Somon, avokado, peynir ve fındık ezmesi gibi yağda daha yüksek olan sağlıklı yiyecekleri ekleyin.

Çocuğuma ne içmesini öneririm?

Su, çocuğunuz susadığında en iyi içecektir. Yemekler ve atıştırmalıklar arasında su verin.

Çocuğunuz 2 yaşına veya daha uzun olana kadar anne sütü sunmaya devam edebilirsiniz.

Çocuğunuz yemeklerde ve atıştırmalıklarda pastörize edilmiş (pas-churize) tam inek sütü ( %3.25 süt yağı) içebilir. Çocuğunuz artık emzirmiyorsa her gün 500 mL (2 bardak) sunun.

Sütü her gün en fazla 750 mL (3 bardak) ile sınırlayın. Çok fazla süt içmek çocuğunuzun karnını doldurur. Bu durum demir gibi önemli besinleri olan gıdalara daha az yer bırakır – et, baklagiller, bebek tahıl veya pişmiş tofu gibi gıdalar.

Düşük yağlı sütler (yağsız, %1, %2), güçlendirilmiş soya içecekleri, pirinç ve bademli içecekler çocuğunuz 2 yaşından önce önerilmez. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu yağ ve diğer besin maddeleri bakımından çok düşüktür. Çocuğunuz tam yağlı inek sütü içmiyorsa, neler sunabileceğiniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

  Kaç Tane Harika Kanat Var?

Çocukların meyve suyu veya şekerli içeceklere ihtiyacı yoktur. Bunlar arasında pop, sporcu içecekleri, meyve içecekleri ve toz veya kristallerden yapılmış meyve aromalı içecekler sayılabilir. Çocuğunuza meyve suyu verirseniz, günde 125 mL’den (1/2 bardak) %100 meyve suyundan fazlasını sunmayın. Diş sağlığı için, sadece yemeklerle meyve suyu almak daha iyidir.

Çocuğunuza kafein veya yapay tatlandırıcılar içeren içecekler vermeyin.

Çocuğunuza bir içki verirken “sippy” fincan veya şişe yerine açık bir bardak kullanın. Açık bir fincan çocuğunuzun içmeyi öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca diş çürümesi riskini azaltır.

Çocuğuma ne zaman yemek servisi yapmalıyım?

Çocuğunuza gün içinde en fazla 3 küçük öğün ve 1-2 atıştırmalık verin. Yemek ve atıştırmalıkları her gün yaklaşık aynı saatte servis etmeye çalışın. Bir yemek ve atıştırmalık programı, çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun yemek sizden daha uzun sürebilir. Onlara yemeyi bitirmek için zaman tanıyın. Çocuğunuz size yemekle oynayarak yemeğin bittiğini gösteriyorsa, bir kitap veya oyuncağın tadını çıkarmak için masayı terk etmesine izin verin.

Ya çocuğum yemek istemiyorsa?

Çocuğunuzun ne kadar yemek istediği şunlardan etkilenir:

 • ruh hali (yorgun, üzgün veya heyecanlı);
 • sağlıkları;
 • günün zamanı;
 • sunulan yiyecek türü; ve
 • ne kadar aktif olduklarını.

Çocuğunuz bazen çok az yemek yemiyor veya çok yemek yiyorsa sorun olmaz. Atlanan bir yemek veya atıştırmalık sağlıklı bir çocuğa zarar vermez. “Hayır” demek aynı zamanda çocuğunuzun seçim ve özgürlüğe sahip olma yoludur.

Çocuğunuz yemek için oturamazsa, yemek veya atıştırmalıktan önce biraz sessiz zaman planlayın. Yemek saatlerini sakin tutun ve TV, cep telefonları, tabletler ve bilgisayarları kapatın.

Tatlı ya da favori bir yemeği yemek için ödül olarak kullanmak gerekli değildir. Çocuğunuz bir yiyeceği sevmiyorsa veya yemek istemiyorsa, yiyeceği çıkarın ve 1-2 saat sonra sağlıklı bir atıştırmalık sunun.

  Çocuğunuzun Doğumdan 3. Yıla Kadar Gelişimi

Çocuğumun iyi yemesine yardımcı olmak için ne yapabilirim?

Oturun ve çocuğunuzla birlikte yiyin.

Çocuğunuza sağlıklı beslenmenin nasıl bir şey olduğunu gösterin. Siz çocuğunuzun en iyi rol modelisiniz. Yaptıklarınızı izleyerek yeni yiyecekler yemeyi ve keşfetmeyi öğrenecekler.

Birçok kez yeni yiyecekler sunun.

Çocuklar genellikle bir yiyeceği tatmadan önce birçok kez görmeli, koklamalı ve dokunmalıdır. Çocuğunuzun bir yiyeceği yemeden önce birçok kez tatması gerekebilir. Yeni yiyecekler sunmaya devam edin ve çocuğunuzun geçmişte reddettiği yiyecekleri ekleyin.

Çocuğunuza yemek için yeterli zaman tanıyın.

Küçük çocuklar dokunarak, koklayarak ve yiyeceklere bakarak öğrenirler. Çocuğunuza sunduğunuz yiyecekleri öğrenmesi için zaman tanıyın. Kaşık ve çatal kullanmayı öğrenmek de zaman alır. Çocuğunuzla birlikte oturup yavaş yemek yiyin. Bir karmaşa da nasıl yenileceğini öğrenmenin bir parçasıdır.

Aynı yemeği farklı şekillerde sunmayı deneyin.

Sabırlı ol. Çocuğunuza farklı şekillerde yapılmış yiyecekler vermeye devam edin: çiğ, pişmiş (buğulanmış, kavrulmuş), güveç, çorba ve soslarda. Çocuğunuz belirli bir şekilde pişirilmiş sebzeleri seviyorsa, onlara aynı şekilde yapılan diğer sebzeleri verin.

Çocuğunuzun zaten sevdiği yiyeceklerle yeni yiyecekler sunun.

Sık sık yeni yiyecekler sunun ve çocuğunuzun sevdiği en az 1 yiyecekle servis yapın. Çocuğunuz yemek istemiyorsa veya bir öğünde çok az yiyorsa, 1 ila 2 saat sonra sağlıklı bir atıştırmalık sunun. Çocuğunuz için farklı bir yemek yapmak, onların sağlıklı bir yiyici olmasına yardımcı olmaz. Bazen küçük çocuklar sadece aynı yiyecekleri tekrar tekrar yemek isterler. Bu normaldir ve birkaç hafta veya ay sürebilir. “Favori” yiyecek sağlıklıysa, çeşitli diğer sağlıklı yiyeceklerle birlikte sunmaya devam edin. “Favori” yiyecekler daha az sağlıklı bir seçenekse, çocuğunuza daha az verin.

Alerjiler

Gıda alerjileri hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoru, çocuk doktoru, kayıtlı bir diyetisyen veya bir halk sağlığı hemşiresi ile konuşun.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu